Dom dwuplanowy

About This Project

Dom z dużym dziedzińcem- dom składa się z dwóch połączonych ze sobą brył- prostokreślna bryła parteru i obrócona kondygnacja +1.

Istotnym rozwiązaniem był kształt wyjściowy – plan prostokąta, w który na parterze wpisano wszystkie pomieszczenia/ strefy, natomiast na piętrze pomieszczenia potraktowano jako osobne części budynku –bryły ograniczane obrysem prostokątnym. Dlaczego ograniczane a nie ograniczone? Ponieważ na wstępie wykluczyliśmy detale, ozdobniki , typowe oświetlenie budynku typu kinkiety, plafony ścienne itp. I to właśnie wystające narożniki budynku nad częścią parteru tworzą elementy świecące. Całość bryły można określić jako sterylną formę uwydatnioną grą światłocienia.

Budynek zaprojektowano jako piętrowy z podziałem na strefę dzienną- parter oraz nocną- piętro czysto prywatną.
Część parterowa zawiera pomieszczenia takie jak hol wejściowy, łazienkę dla gości, kuchnie, jadalnie, salon oraz garaż i 2 pomieszczenia biurowe połączone wspólnym korytarzem. Ważnym założeniem w projekcie była wspomniana wcześniej prywatność dlatego zaprojektowano wewnętrzny zamykany przesuwną ścianą dziedziniec jako prywatny bufor włączający część zewnętrzną w obrys budynku. Co ciekawe z każdego pomieszczenia na parterze można swobodnie wyjść niekoniecznie zauważonym przez sąsiadów czy przechodniów.

W skład pomieszczeń piętra wchodzi komunikacja łącząca 2 sypialnie, 2 łazienki oraz na życzenie klienta pomieszczenie przeznaczone na kino domowe odsunięte od sypialni. Rozkład funkcji stanowi odmienny od części parterowej sposób ukształtowania. Każde z pomieszczeń to osobna geometrycznie zbliżona do sześcianu bryła. Z uwagi na rozszczepienie formy pierwszego piętra uzyskaliśmy niestandardowe części tarasowe oraz założenie dotyczące eliminacji okien od elewacji frontowej – prywatność w tym dobre nasłonecznienie pomieszczeń.

 

Kategoria
Domy indywidualne