Dom parcele

About This Project

Dom został zaprojektowany na niewielkiej, zbliżonej kształtem do kwadratu działce, na potrzeby inwestorów kochających prywatność i niebanalne rozwiązania. Zdecydowanej, mocnej formy nadaje projektowi jego skośny dach, który jednocześnie wyznacza i organizuje przestrzeń dla mieszkańców – m.in. tworząc wewnętrzne dziedzińce, oraz pozwala uzyskać pomieszczenia o nietypowej wysokości.

Elewacje budynku – zewnętrzne oraz wewnętrzne (te od strony dziedzińców) – mocno kontrastują ze sobą, podkreślając charakter projektu. Zewnętrzne ściany są utrzymane w białym kolorze, minimalistyczne, bez zbędnych dodatków. Ich płaszczyzny są gładkie, niemal całkowicie pozbawione okien – pokazują tym samym budynek autentyczny i surowy, jednocześnie podkreślają jego niestandardową, geometryczną formę, nie próbując jej przykrywać ani przekrzykiwać. Wewnętrzne elewacje pokryte zostały cegłą – widać dzięki temu wyraźnie, że całe „ciepło” i serce domu zostało zachowane wewnątrz, dostępne tylko dla mieszkańców i ich bliskich. Zastosowanie takiego zabiegu jednocześnie odcina projekt od otoczenia. Okna wychodzące ze wszystkich pomieszczeń zostały zaplanowane w taki sposób, aby skupiały się wokół wewnętrznych dziedzińców.

Wejście główne zostało „wepchnięte” nieco w głąb budynku – i również pokryte cegłą, jako wewnętrzna część koncepcji. Tuż za posadzką prowadzącą do wejścia głównego, w oddaleniu kilku metrów od elewacji, postawiona została biała ściana o wymiarach takich jak strefa wejściowa. W ten sposób podkreślono wejście do budynku, jednocześnie nadając mu bardziej prywatny charakter. Dzięki temu zabiegowi surowa koncepcja zewnętrza budynku pozostaje spójna – elewacja, gdy patrzymy na nią na wprost, zdaje się zupełnie gładka, a wgłębienie pokryte cegłą zupełnie znika.

Rozwiązanie to ma jednak przede wszystkim charakter czysto praktyczny – dzięki cofnięciu fragmentu elewacji zawierającej drzwi wejściowe oraz okna można było znacznie zbliżyć budynek do granicy projektowanej działki, a co za tym idzie – zwiększyć powierzchnię proponowanej koncepcji.

Dach wznosi się ku górze od strony północno-wschodniej. Ścięcie dachu pozwala wpuścić maksymalną ilość światła, co pozwala na doświetlenie wnętrz -jest to szczególnie istotne w związku z tym, że wszystkie okna umieszczone zostały na „wewnętrznych” elewacjach. Zaproponowanie takiego rozwiązania sprawiło, że nie trzeba było wprowadzać dodatkowych okien na zewnątrz.

Od strony północnej zaprojektowano również drugie atrium/dziedziniec – dostępne bezpośrednio z głównej sypialni, do której przylega garderoba. Dzięki temu użytkownicy domu mogą mieć widok z sypialni na całkowicie prywatny ogród, niedostępny dla oczu przypadkowych przechodniów.

Serce domu stanowi w tym projekcie przestronny, dwukondygnacyjny salon z otwartą kuchnią, którego okna i drzwi wychodzą na dwa projektowane dziedzińce. Koncepcja przewiduje również dwie dodatkowe sypialnie umieszczone na piętrze, a także dwustanowiskowy garaż.

 

 

 

Kategoria
Domy indywidualne